Arjantin Pezosu

Arjantin’de kullanılan para birimidir. Eski Arjantin para birimi olan Austral, adını Latincedeki “australis” kelimesinden alır. Autralis güneye ait anlamına gelmektedir. Günümüzde pezo kullanılmaktadır. “$” işaretiyle gösterilir. Arjantin pesosunun uluslararası döviz kodu ARS'dir. 1 peso 100 centavoya denk gelmektedir.Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Arjantin Pezosu’nun bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDARS şeklinde yazılır dolar Arjantin Pezosu şeklinde okunur.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; arjantin Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDARS.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)