Azerbaycan Manatı

Azerbaycan’da kullanılan ulusal para birimi Azerbaycan Manatı’dır. Azerbaycan Manatı’nın uluslararası döviz kodu AZN’dir. Sembolü “ман” olarak belirlenmiştir. Manat Rusça “moneta (Монета)” kelimesinden gelmiştir.  İlk Manat 1919’da kullanılmaya başlamıştır. 1923’te Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği’ne girmesiyle birlikte Ruble ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Azerbaycan Manatı’nın belirli bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDAZN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Azerbaycan Manatı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDAZN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)