B.A.E. Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılan para birimidir. Sembolü “د.إ “ olarak belirlenmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Dirhem gayriresmî olarak DH ya da Dhs olarak kısaltılmaktadır.  Dirhemin alt birimi fils’tir (فلس) ve bir tane dirhem 100 tane filse denk gelmektedir. Uluslararası döviz kodu AED’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’nin takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDAED.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş olan ülkelerin likit para akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ülkenin yerel yatırımcıları tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Birleşik Arap Emirlikleri Dirhem’i ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDAED.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)