Belize Doları

Belize doları, Belize'de kullanılan ulusal para birimidir. Çoğunlukla “$” simgesiyle ya da diğer dolar bazlı para birimlerinden ayırt etmek için “BZ$” şeklinde yazılır. 1978'den beri Amerikan doları ile BZ$2 oranına göre sabitlenmektedir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Belize Doları’nın bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDBZD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Belize Doları ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDBZD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)