Bosna Konvertibl Mark

Bosna-Hersek’te kullanılan bara birimi Bosna Konvertibl Marka’sıdır. Konvertibıl Mark ya da Değiştirilebilir Mark olarak söylenir. Kısaltılmışı KM'dir. Bosna Konvertibl Mark’ı 2002 yılında 1 Euro 1,95583 KM olarak sabitlenmiştir. Ülkede Euro da satıcılar tarafından kabul edilebilmektedir. 1 Mark 100 Feniga’ya denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. BAM’ının bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDBAM.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Bosna Konvertibl Markı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDBAM.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)