Brezilya Reali

Brezilya’da kullanılan ulusal para birimidir. Portekizce “Real brasileiro” şeklinde söylenir. Reals olarak da bilinmektedir. Brezilya Reali “R$” işaretiyle gösterilir. Brezilya realinin uluslararası döviz kodu ise BRL'dir. 1 real 100 centavoya denk gelmektedir. Brezilya Merkez bankası tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Brezilya Reali’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDBRL.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin;  Brezilya Reali ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDBRL.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)