Brunei Doları

Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Brunei Sultanlığı’nda kullanılan para birimi Brunei dolarıdır. Malayca’da Brunei Ringgit'i de denir. Uluslararası para birimi döviz kodu BND’dir. 1967 yılından beri Brunei Sultanlığı'nın para birimi olarak kullanılmaktadır. Genellikle dolar simgesi olan $ ile birlikte kullanılır. 100 sen (Malayca) ya da cents (İngilizce) 1 Brunei dolarına denk gelmektedir.

Brunei dolarının sabit döviz kuru Singapur doları olarak belirlenmiştir. Singapur Bruney'in ana ticaret ortağı olarak geçer. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Brunei Doları’nın takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDBND.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Brunei Doları ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDBND.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)