Bulgar Levası

Bulgaristan'da kullanılan para birimi Leva’dır. 1 Bulgar Leva’sı 100 stotinkaya denk gelmektedir. Antik Bulgarcada "lev", "arslan" anlamına gelmektedir. Bulgar Levası’nın uluslararası döviz kodu BGN’dir. Yerel adı bulgarca “лев” şeklinde yazılmaktadır. Bulgaristan Ulusal Bankası tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Bulgaristan 2007’den beri Avrupa Birliği üyesi olmasına ve Euro bölgesinde yer almasına rağmen Euro para birimi olarak kullanılmamaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Bulgar Levası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDBGN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Bulgar Levası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDBGN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)