Cezayir Dinarı

Cezayir’de kullanılan resmi para birimi Cezayir Dinarı’dır. Uluslararası döviz kodu DZD’dir. Sembolü DA’dır. Cezayir Ulusal Bankası (BNA) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Alt birimi “santim” dir. 1 Dinar 100 santim’e denk gelmektedir.  Cezayir’de dolaşımdaki banknotlar: 100, 200, 500, 1000 ve 2000 dinardır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Cezayir Dinarı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDDZD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Cezayir Dinarı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDDZD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)