Danimarka Kronu

Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları'nda kullanılan resmi para birimidir. 2000 yılında Euro'ya geçiş için yapılan referandumda halkın çoğunluğu 'hayır' oyu kullandığı için ülkede hala kron kullanmaktadır.  Alt para birimi “øre” dir. 1 Danimarka Kronu= 100 øre’dir. Danimarka Kronu her ilde bulunan döviz bürolarından temin edilememektedir. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki döviz bürolarından dağıtım yapılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Danimarka Kronu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDDKK şeklinde yazılır ve Dolar Danimarka Kronu şeklinde okunur.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Danimarka Kronu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDDKK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)