Dominik Pezosu

Dominik Cumhuriyeti'nde kullanılan resmi para birimi Dominik Pesosu’dur. Genelde dolar simgesi ile gösterilir ancak diğer dolar bazlı para birimlerinden ayırt etmek için "RD$" şeklinde kısaltıldığı zamanlar da olur. Dominik pesosunun alt birimi "centavo"dır ve bir peso 100 centavo'ya denk gelmektedir. Dominik pezosu Dominik Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Dominik Pezosu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDDOP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Dominik Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDDOP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)