El Salvador Kolonu

El Salvador’da kullanılan resmi para birimi El Salvador Kolonu’dur. 1 Ocak 2001 tarihinde Amerikan Doları (USD) yerine El Salvador Kolonu gelmiştir. El Salvador Kolonu’nun uluslararası döviz kodu SVC’dir. Sembolü $ olarak devam etmektedir. Şu anda 1 El Salvador Kolonu 0,4606 TL’ye denk gelmektedir.  Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. El Salvador Kolonu’nun bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSVC.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; El Salvador Kolonu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSVC.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)