Endonezya Rupisi

Endonezya Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi para birimi Endonezya rupiahı’dır. Endonezya Rupisi’nin yerel simgesi “Rp” olarak belirlenmiştir. Endonezya Rupisi’nin uluslararası döviz kodu IDR’dir.  1 Rupiah 100 Sen’e denk gelmektedir. Enflasyon nedeniyle artık “Sen”ler kullanılmamaktadır. Endonezya Rupisi Endonezya Cumhuriyeti Merkez Bankası (Bank Indonesia) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Endonezya Rupisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDIDR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Endonezya Rupisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDIDR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)