Ermenistan Dramı

21 Eylül 1991'de yapılan referandumdan sonra Ermenistan, Sovyetler Birliği'den ayrılmış ve bağımsız bir cumhuriyet olmuştur. Ermenistan Merkez Bankası İsahak İsahakyan başkanlığında 27 Mart 1993'te kurulmuştur. İlk dram ise 22 Kasım 1993'te basıldı. O güne kadar Ermenistan Ruble’yi kullanıyordu. Şu anda Ermenistan’da kullanılan resmi para birimi Dram’dır. Dram’ın alt birimi ise “luma” dır. "Dram" kelimesi Ermenicede para demektir, Yunanca drahmi kelmesinden gelmektedir. Ermenistan Dramı’nın uluslararası döviz kodu AMD’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Ermenistan Dramı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDAMD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Ermenistan Dramı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDAMD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)