Filipinler Pezosu

Filipinler’de kullanılan resmi para birimi Filipin Pezosu’dir. Filipince’de Filipino: piso şeklinde söylenir. 1949 yılından bu yana Filipinler Cumhuriyeti'nin ulusal para birimidir. Filipinler Pezosu’nun simgesi “₱” olarak belirlenmiştir. Yerel kullanım sembolü “P” olarak belirlenmiştir. 1 Pezo 100 Centavos'a denk gelmektedir. Filipinler Merkez Bankası (Bangko Sentral ng Pilipinas) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Filipinler Pezosu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDPHP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Filipinler Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDPHP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)