Gine Frangı

Gine Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi para birimi Gine Frangı’dır. Gine frangı Fransızca: franc guinéen şeklinde söylenir. Fransa sömürgesinden dolayı bu frank kullanılmaktadır. Gine Frangı’nın uluslararası döviz kodu GNF’dir. Gine Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Gine frangın altbirimi “centime” dir ve 1 Frank 100 Centime'e denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Gine Frangı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDGNF.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Gine Frangı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDGNF.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)