Guatemala Kuetzalı

Guatemala’da kullanılan resmi para birimi Guatemala quetzalı’dır. Quetzal Guatemala İspanyolcası "quetzales" şeklindedir. İspanyolca: quetzal guatemalteco şeklinde yazılmaktadır. Guatemala quetzalı’nın uluslararası döviz kodu GTQ şeklinde yazılmaktadır. Antik Maya kültüründe quetzal kuşunun kuyruk tüyleri bir döviz türü olarak kullanılırdı. Bugün de quetzal para biriminin ismi bu kuştan alınmıştır. 1 Quetzal 100 Centavo’ya denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Guatemala Kuetzalı’nın bir takma adı yoktur ancak Guatemala argosunda centavo’ya “lenes” denilmektedir.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDGTQ.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir. Örneğin; Guatemala Kuetzalı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDGTQ.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)