Güney Afrika Randı

Güney Afrika Randı, Güney Afrika Cumhuriyet’inde kullanılan resmi para birimidir. Uluslararası kısa para kodu ZAR, yerel kullanım sembolü R, 1 rand 100 sente (cent) bölünmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Güney Afrika Randı’nın bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri olarak geçen minör, majör birimlere göre daha az işlem görür. Minör pariteler ise; bir majör ve bir minör para biriminin yan yana getirilmesi ile oluşturulur. Parite fiyat yönünü de majör para birimi oluşturur. Örneğin;  Güney Afrika Randı ile Amerikan Doları’nın yan yana gelmesi ile oluşan USDZAR.

Bazı kaynaklar ise ZAR’ı egzotik para birimi olarak kabul etmektedir. Egzotik para birimleri ise ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)