Gürcistan Larisi

Gürcistan'da kullanılan resmi para birimi Lari’dir. Gürcistan'da Abhazya ve Güney Osetya dışındaki bölgelerde kullanılır. Gürcistan Larisi’nin uluslararası döviz kodu GEL’dir. Lari’nin alt birimi ise “tetri” dir. 1 Gürcistan Lari’si 100 tetri’ye denk gelmektedir. Lari kelimesi Gürcüce’de hazine ya da mülkiyet anlamına gelmektedir. Tetri aynı zamanda 13. yüzyıl'da kullanılan gümüş sikkelerin adıdır. 2006 yılındaki verilere göre enflasyon oranı %9.2dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Gürcistan Larisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDGEL.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Gürcistan Larisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDGEL.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)