Hindistan Rupisi

Hindistan’da kullanılan resmi para birimi Hindistan rupisi’dir. Sadece rupi olarak da söylenir. Hindistan Rupisi’nin uluslararası döviz kodu INR’dır. 1 rupi 100 paisa’ya denk gelmektedir. Hindistan Rupisi’nde en çok kullanılan semboller Rs, Re veya रू veya ரூ (Tamilce) veya రూ (Telugu) şeklindedir. Hindistan Rezerv Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

 Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Hindistan Rupisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDINR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Hindistan Rupisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDINR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)