Hırvat Kunası

Hırvatistan’da kullanılan resmi para birimi Hırvat Kunası’dır. Hırvat kunası uluslararası döviz kodu HRK’dir. Hırvat Kunası 1994 yılından bu yana Hırvatistan resmi para birimidir. 1 kuna 100 lipa’ya (tilleul) denk gelmektedir. Hırvat Kunası Hırvatistan Bankası (Hrvatska narodna banka, HNB) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Hırvat Kunası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDHRK.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Hırvat Kunası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDHRK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)