Irak Dinarı

Irak'ta kullanılan para birimi Irak dinarı’dır. Arapça: دينار عراقي; şeklinde yazılır. Irak Dinarı’nın simgesi: ع.د . Irak Dinarı’nın uluslararası döviz kodu IQD’dır. Irak Dinarı Irak Merkez Bankası tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Bir tane dinar 1.000 tane fils (فلس)'e denk gelmektedir ancak enflasyon sebebiyle filsler artık kullanılmamaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Irak Dinarı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin;USDIQD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Irak Dinarı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDIQD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)