İran Riyali

İran'da kullanılan para birimi İran Riyali’dir. 1 Riyal 100 dinara denk gelmektedir. Riyalin değersiz olmasından dolayı dinar'ın kullanım alanı yoktur denilebilir. İran’da kullanılan Tuman para birimi ulusal para birimi olmadığı halde paranın miktarını belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. 1 tuman 10 Riyal'e denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. İran Riyali’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDIRR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; İran Riyali ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDIRR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)