İsrail Yeni Şekeli

İsrail'de kullanılan resmi para birimi Yeni İsrail Şekeli’dir. İbranice: שקל חדש, sheqel ḥadash şeklinde yazılır ve okunur. İsrail Yeni Şekeli’nin uluslararası kısa döviz kodu ILS’tır. 1 şekel 100 agorot'a denk gelmektedir. İsrail Yeni Şekeli İsrail Bankası tarafından yayınlanır ve dağıtılır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. İsrail Yeni Şekeli’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDILS.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; İsrail Yeni Şekeli ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDILS.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)