İsveç Kronu

İsveç Kronu İsveç’te ve Åland Adaları'nda kullanılan resmi para birimidir. İsveç dilinde svensk krona olarak söylenir. Kron Latince corona'dan gelmektedir. 1873’ten beri kullanılır. İsveç Kronu’nun alt birimi öre’dir. 1 İsveç Kronu = 100 öre’dir. Kron İsveç’ten ayrı olarak Norveç ve Danimarka’da da kullanılmaktadır. Eski bir para birimidir ve hala bu 3 ülkede kullanılır. Sembollerde görülen üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. Döviz kodu “SEK” tir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSEK.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; İsveç Kronu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSEK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)