İzlanda Kronu

İzlanda'da kullanılan para birimi İzlanda Kronası’dır. Krona isim anlamı olarak diğer kuzey ülkelerinin de para birimi olan İsveç ve Norveç kronuyla bağlantılıdır. İzlanda Kronasının uluslararası döviz kodu ISK'dir. İzlandaca: íslensk króna şeklinde söylenmektedir. Haziran 2008 verilerine göre İzlanda'daki yıllık enflasyon oranı %1'dir. 1 İzlanda Kronu 100 Aurar’a denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. İzlanda Kronu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDISK.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; İzlanda Kronu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDISK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)