Katar Riyali

Katar'da kullanılan resmi para birimi Katar Riyali’dir. Arapça: ريال قطري şeklinde yazılmaktadır. Katar Riyali’nin uluslararası döviz kodu QAR’dır. Sadece riyal (ريال) şeklinde de söylenebilir. Katar Merkez Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Riyalin alt birimi dirham (درهم) ve 1 Riyal 100 dirham’a denk gelmektedir. Katar Riyali’nin simgesi İngilizce’de QR, Arapça'da ise ر.ق şeklindedir.  Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Katar Riyali’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDQAR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Katar Riyali ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDQAR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)