Kenya Şilini

Kenya'da kullanılan resmi para birimi Kenya Şilini’dir. Kenya Şilini’nin uluslararası para birimi döviz kodu KES’tir. 1 Şilin, 100 cent'edenk gelmektedir. Kenya Şilini Doğu Afrika'daki en sağlam ve güçlü para birimidir. Bu yüzden Güney Sudan ve Somali'de ülkelerin yerel para birimlerine karşı Kenya şilini tercih edilmekte ve yaygınca kullanılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Kenya Şilini’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDKES.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Kenya Şilini ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDKES.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)