Kırgızistan Somu

Kırgızistan'da kullanılan resmi para birimi Kırgızistan Somu’dur. Kırgızistan Somu’nun uluslararası döviz kodu KGS’dir. 40 som yaklaşık 1 dolara denk gelmektedir. Değeri Türk lirasından daha düşüktür. 28 Som, yaklaşık olarak 1 ₺’ye denk gelir. Kırgızistan Somu’nun sembolü “лв“ şeklinde belirlenmiştir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Kırgızistan Somu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDKGS.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir. Örneğin; Kırgızistan Somu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDKGS.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)