Kolombiya Pezosu

Kolombiya'da kullanılan para birimi Kolombiya Pesosu’dur. Kolombiya Pezou’nun uluslararası döviz kodu COP’tur ve diğer dolar çeşitleriyle karşılaştırmamak için COL$ şeklinde de yazılmaktadır. Ancak bu gösterim resmi değildir. Resmi peso sembolü $'dır. Ülkedeki 2006 yılındaki enflasyon oranı %5.5'dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Kolombiya Pezosu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDCOP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Kolombiya Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDCOP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)