Kongo Frangı

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Belçika sömürgesinde olduğu için frang kullanılmaktadır. Kongo frangı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin resmi para birimidir. Bağımsızlığını kazanmasına rağmen kullanılmaya devam edilmektedir. 1953 yılından 1967'e kadar Belçika döneminden kalma ilk franklar kullanıldı. 1967 ile 1997 arasında Zaire isimli para birimi kullanıldı. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Kongo Frangı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDCDF.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Kongo Frangı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDCDF.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)