Kuveyt Dinarı

Kuveyt’te kullanılan resmi para birimi Kuveyt Dinarı’dır. Kuveyt Dinarı ya da sadece Dinar olarak söylenir. Kuveyt Merkez Bankası dağıtılmaktadır. Dinarın alt birimi fils’tir. Bir dinar, 1.000 tane filse denk gelmektedir. Kuveyt dinarı, dünyanın en yüksek değeri olan para birimidir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Kuveyt Dinarı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDKWD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Kuveyt Dinarı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDKWD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)