Liberya Doları

Liberya'da kullanılan resmi para birimi Liberya Doları’dır. 1943'ten beri ülkede Liberya Doları kullanılmaktadır. 1847 ve 1907 arasında da ülkenin para birimiydi. Genelde dolar sembolü ile gösterilir ya da diğer dolar türlerinden ayırt etmek için L$ ya da LD$ ile simgelenir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisi olduğu için buna bağlı olarak ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Liberya Doları’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDLRD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Liberya Doları ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDLRD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)