Macar Forinti

Macaristan'da kullanılan resmi para birimi Macar Forinti’dir. Macar Forinti 100 fillere ayrılmıştır yani 1 Macar Forinti 100 fillere denk gelmektedir ancak filler 1999'dan bu yana kullanımda değildir. Paranın uluslararası döviz kodu HUF’tur. Sembolü “Ft” olarak belirlenmiştir. Macaristan'daki ortalama enflasyon oranı %7.1'dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Macar Forinti’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDHUF.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Macar Forinti ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDHUF.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)