Makedonya Dinarı

Makedonya’da kullanılan resmi para birimi Makedonya Dinarı’dır. Uluslararası döviz kodu MKD’dir. Sembolü “ден “ şeklinde belirlenmiştir. Makedonya'nın resmi para birimi Euro'nun değerine sabitlenmiştir. Bu durum “Peg” olarak adlandırılırmaktadır ve kurlarda Euro'yu ön plana çıkarmaktadır. Aynı zamanda Makedonya’nın Uluslararası Para Fonu IMF ile bir anlaşması bulunduğu anlamına gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Makedonya Dinarı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDMKD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Makedonya Dinarı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDMKD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)