Meksika Pezosu

Meksika’da kullanılan resmi para birimi Meksika Pezosu’dur. Meksika Pezosu dünyada en çok ticaret yapılan para birimlerinden biridir. Dünyanın en çok ticareti yapılan 8. para birimidir. Meksika Pezosu’nun uluslararası döviz kodu MXN’dir. MXN kodundan önce MXP kodu Meksika Pezosu’nun döviz kodu olarak kullanılıyordu. 1 Peso, 100 centavos'a denk gelmektedir.  Sembolü “$” şeklindedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Meksika Pezosu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDMXN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Meksika Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDMXN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)