Mısır Lirası

Mısır'da kullanılan resmi para birimi Paund veya Lira’dır. 1 Lira 100 Kuruş’a o da 1000 Milyem’e denk gelmektedir. Mısır'ın parasal sistemi 1 milyem'den 200 lira'ya kadar uzanan bir para dizisinden oluşmaktadır. Mısır Lirası’nın uluslararası döviz kodu EGP’dir. Sembolü “£” olarak belirlenmiştir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Mısır Lirası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDEGP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Mısır Lirası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDEGP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)