Moğolistan Tugriki

Moğolistan'da kullanılan resmi para birimi Moğolistan Tugriki’dir. Tögrög ya da Tugrik şeklinde söylenmektedir. Moğolistan Bankası tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Moğolistan Tugriki’nin uluslararası döviz kodu MNT’dir. Tarihte bir tane tögrög, 100 tane möngö'ye denk gelirdi ancak çok az değeri olduğu için artık möngö madeni paraları kullanılmamaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Moğolistan Tugriki’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDMNT.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Moğolistan Tugriki ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDMNT.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)