Mozambik Metikali

Mozambik'de kullanılan resmi para birimi Metical ya da tam ismiyle Mozambik meticalı’dir. Metical'ın alt birimi centavodır ve bir metical 100 centavo'ya denk gelmektedir. Mozambik Meticali Mozambik Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Mozambik Metikali’nin uluslararası döviz kodu MZN’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Mozambik Metikali’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDMZN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Mozambik Metikali ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDMZN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)