Nepal Rupisi

Nepal'da kullanılan resmi para birimi Nepal Rupisi’dir. Nepal rupisi ya da sadece rupi şeklinde söylenmektedir. Nepal Rastra Bank tarafından basılır ve dağıtılır. Rupinin alt birimi paisa ve bir tane rupi, 100 tane paisaya denk gelmektedir. Rupi için en çok kullanılan simgeler ise Rs veya ₨’dir. Nepal rupisi’nin uluslararası döviz kodu NPR’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Nepal Rupisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDNPR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Nepal Rupisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDNPR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)