Nijerya Nairası

Nijerya'da kullanılan resmi para birimi Nijerya Nairası’dır. Nijerya Nairası’nın alt birimi Kobo'dur ve 1 Naira 100 Kobo'ya denk gelmektedir. Nijerya Nairası’nın sembolü “₦” olarak belirlenmiştir. Nijerya Nairası’nın uluslararası döviz kodu NGN'dir. İngilizce’de “Negerian Naira” şeklinde söylenmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Nijerya Nairası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDNGN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Nijerya Nairası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDNGN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)