Norveç Kronu

Norveç’te kullanılan resmi para birimi Norveç Kronu’dur. Kısaca NOK veya kr olarak yazılır. 1 Norveç Kronu 100 øre ‘ye denk gelmektedir. Norveç kronu, Nisan 2010'da değeriyle dünyanın on üçüncü en çok işlem gören para birimi olmuştur. Norveç dilinde “Norsk Krone” olarak söylenir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDNOK şeklinde yazılır ve Dolar Norveç Kronu şeklinde okunur.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Norveç Kronu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDNOK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)