Özbekistan Sumu

Özbekistan Cumhuriyeti'nde kullanılan resmi para birimi Özbek Somu’dur. Özbekçe:So'm şeklinde yazılır. Özbekistan'da, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 1992 yılına kadar Ruble kullanılmaya devam edilmiştir. Daha sonra Som Kupon olarak adlandırılan para birimi kulanılmaya başlanmıştır. O yıllarda yeni yapılanmakta olan bağımsız ekonomi nedeniyle hızlı bir şekilde değer kaybeden Som Kupon banknotlar dolaşımdan kaldırılmış ve yerlerine yeni Som banknotlar kullanılmaya başlanmıştır. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kararıyla Som Kupon yerine 1 Temmuz 1994 tarihinden itibaren Som kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası döviz kodu ise UZS’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Özbekistan Sumu’nun bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDUZS.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Özbekistan Sumu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDUZS.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)