Panama Balboası

Panama'da kullanılan resmi para birimlerinden biri Panama Balboası’dır. (Diğeri ise Amerikan Doları’dır.) Balboa ya da tam ismiyle Panama balboası şeklinde söylenebilir. Panama Balboası 1904'ten beri ülkede para birimi olarak kullanılmaktadır. İsmi İspanyol konkistador Vasco Núñez de Balboa'dan alınmıştır. Bir balboa 100 "centésimo"'ya denk gelmektedir. ABD doları ile sabitlenmektedir. Panama Balboası’nın uluslararası döviz kodu PAB’dir. Sembolü “B/.” Şeklinde belirlenmiştir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Panama Balboası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDPAB.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Panama Balboası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDPAB.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)