Papua Yeni Gine Kinası

Papua Yeni Gine'de kullanılan resmi para birimi Kina, ya da tam ismiyle Papua Yeni Gine Kinası’dır. İngilizce: Papua New Guinean kina şeklinde söylenmektedir. Uluslararası döviz kodu PGK’dir. Alt birimi "toea" dır ve bir kina 100 toea'ya denk gelmektedir. 19 Nisan 1975'te Avustralya dolarının yerini almış ve eşit değerle dağıtılmaya başlamıştır. "Kina" ismi, Tolai halkı tarafından konuşulan Kuanua dilinden alınmıştır ve ülkenin bazı bölgelerinde ticaret için kullanılan inci kabuğunu tanımlamaktadır. Papua Yeni Gine kinası Papua Yeni Gine Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Papua Yeni Gine Kinası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDPGK.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Papua Yeni Gine Kinası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDPGK.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)