Paraguay Guaranisi

Paraguay'da kullanılan resmi para birimi Paraguay Guaranisi’dir. Paraguay Guaranisi ₲ işaretiyle gösterilir. Paraguay Guaranisi’nin uluslararası döviz kodu PYG'dir. 1 peso 100 céntimoya denk gelmektedir. Ülkenin 2009'daki enflasyon oranı %2'dir. Para birimi sembollerinde gördüğümüz üç harflik döviz kodu kısaltmalarının genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlar ve son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok ülkede yaşayan halk arasında kullanılmaktadır. Paraguay Guaranisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDPYG.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece bulunduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Paraguay Guaranisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDPYG.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)