Polonya Zlotisi

Polonya Cumhuriyeti'nde kullanılan resmi para biriminin adı Polonya Zilotisi’dir. Polonya dilinde złoty şeklinde söylenmektedir. Polonya Zlotisi’nin uluslararası döviz kodu PLN’dir. Ziloti yalnızca tekil rakam olan 1 ziloti için kullanılmaktadır. Yalın çoğullar için (yani 12,13,14 ile biten rakamlar dışında) złote (zivote şeklinde okunur), genitif halindeki çoğullar için ise złotych (zivotih şeklinde okunur) kullanılmaktadır. Sözlüksel anlam olarak ziloti lehçe de altın anlamına gelmektedir. 1 zł, 100 grosz’ye denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Polonya Zlotisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDPLN.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Polonya Zlotisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDPLN.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)