Rus Rublesi

Ruble, Rusya’da kullanılan para birimidir. Rusça: рубль şeklinde yazılır. Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde de yine para birimi olarak ruble kullanılmıştır. 1 Ruble 100 kapike denk gelmektedir. Rusya Federasyonu’ndan başka kullanıldığı ülkeler ise Abhazya ve Kuzey Osetya'dır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Ruble’nin bir takma ismi bulunmamaktadır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin;  USDRUB şeklinde yazılır Dolar Ruble şeklinde okunur.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Rus Rublesi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDRUB.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)