Seyşeller Rupisi

Seyşeller'de kullanılan resmi para birimi Seyşeller Rupisi’dir. Seyşeller Rupisi 1914'ten beri ülkede kullanılmaktadır. Genelde SR ya da SRe şekillerinde kısaltılır. Seyşeller Merkez Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Bir rupi 100 cent'e denk gelmektedir. Seyşeller Rupisi’nin uluslararası döviz kodu SCR’dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Seyşeller Rupisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSCR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece o ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Seyşeller Rupisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSCR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)