Şili Pezosu

Şili'de kullanılan resmi para biriminin adı Şili Pesosu’dur. Şili Pezosu “$” işareti ile gösterilir. Bir Şili Pesosu, alt birimi olan 100 Centavos'a denk gelmektedir. Şili'de para birimi adlandırması geçtiğimiz yüzyıl içinde birkaç defa değişmiştir. Bir süre Condor (10 Peso’ya eşittir) ile ödeme yapılmış, sonra tekrar Peso, daha sonra Escudo ve son olarak 1974 yılında Şili Pezosu kullanılmıştır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Şili Pezosu’nun bir takma yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDCLP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Şili Pezosu ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDCLP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)